Mennyire lehet hatékony az online formában megtartott légzéstréning?
Az nagymértékben függ:
a csoport létszámától (egyszerre 15 emberre aligha jut elég figyelem, többnyire nincs lehetőség az egyéni kérdésekre kitérni)
oktató verbális képességeitől (mennyire gyakorlott és képes az oktató aprólékosan elmagyarázni a lépéseket, vagy akár hasonlattal rávezetni a gyakorlót)
magától a rendszertől (van-e lehetőség kérdezni, van-e privát kommunikáció mindenkivel)
tartalmaz-e folyamatos ellenőrzést és visszatesztelést
Edzői és jógaoktatói tapasztalatom megkövetelte, hogy pontosan és precízen ki tudjam fejezni magam, ha instrukciókat adok. Számtalan variációt ismerek egy adott mozdulat magyarázáshoz, ezáltal sikerül is a megvalósítás. Elvitathatatlan a személyes oktatás és az érintés varázsa, azonban az online formának számos előnye van. Sokkal rugalmasabb, időtakarékos, kisebb az esélye a megfertőzésnek (Ez a pandémia után igen jelentős ok! Nem beszélve azokról a résztvevőkről, akik kevésbé jó egészségügyi állapotban vannak, komolyabb betegségük van, vagy nehezebb számukra a mozgás.) Ha épp a tanfolyam kezdetére lennénk náthásak, akkor nem kell hezitálnunk, hogy most mi legyen, hiszen az otthonunkban komfortosan érezhetjük magunkat és nem fertőzünk meg senkit.
Az általam tartott Buteyko légzéstréning része egy 4 hetes coaching folyamat, ami azt jelenti, hogy mindenkinek van egy saját privát felülete, ahol ő és én kommunikálunk: felírjuk a mérési eredményeket, előírom a légzőgyakorlatokat, oda kerülnek a résztvevő tapasztalásai és bármikor írhat ide kérdéseket is, amiket napi szinten megválaszolok. Ez garantálja azt (megfelelő együttműködés esetén), hogy csúcsra járatjuk az egyéni hatékonyságot. Ha probléma vagy kérdés van, nem kell megvárni a következő alkalmat, ami 1 hét múlva van. Így azonnal tudok változtatni a gyakorlatsoron, vagy a bizonytalanságot okozó dolgokat át tudjuk beszélni. Hiszen ha valakiben kétség, bizonytalanság van, akkor inkább nem fogja csinálni. Ha pedig nem csinálja, nem is jönnek az eredmények. Úgy alkottam meg ezt a rendszert, hogy minél hatékonyabb legyen, és aki csinálja, biztosan elérje a célját. Ebben támogatok mindenkit egy tanfolyam idejére, vagy akár a további hónapokban, coaching formájában.
Mind az online, mind pedig a személyes formában megtartott eseményeknél fontos tényező a bizalom és a tér, hogy lehessen védett közegben kérdezni. Sokan vannak úgy (köztük én is ilyen voltam régebben), hogy nem értik tisztán, de inkább nem kérdeznek rá, mert úgy tűnik, hogy mindenki más rajtuk kívül érti. Vagy majd otthon megnézik a jegyzetet. Az agyunk úgy működik, ha valamit nem ért teljesen, akkor ott hajlamos leragadni, így az ezt követő információk megértése is homolyos lehet. Egy másik fontos aspektus: ha valamit nem értünk, bizonytalanok vagyunk, akkor biztosan halogatjuk és/ vagy bele se kezdünk. Ezért biztosítok számtalan módon kérdezési lehetőséget. A privát coaching is egy ilyen lehetőség a 4 hét alatt, ahol olyan kérdést is feltehetsz, amit nem szívesen vinnél be a csoportba.
Az én rendszeremben a részvételt minden esetben megelőzi egy részletes előzetes kérdőív, ami lehetőséget biztosít, hogy a problémákat, tüneteket ne vigyük be a csoportba, a tanfolyamra. Mindenki csak annyit mond el magáról, amennyit komfortosnak érez. Szerintem ez hatalmas előny, hiszen én mindent részletesen tudok-ezekről beszélgetünk is a privát felületen- viszont a csoport többi tagjával nem kell megosztani.
Lehet-e egészségpénztári számlát kérni?
Nem, erre nincs lehetőség, mert ez nem minősül egészségügyi szolgáltatásnak.
Van lehetőség cég nevére számlát kérni?
Nem, az új KATA törvény értelmáben kizárólag magánszemélyek részére adhatok számlát.
A befizetésekről minden esetben elektronikus számlát állítok ki magánszemélyeknek, melyet a résztvevő email címére kiküldök.
Mennyit kell naponta gyakorolni?
Felnőtteknek napi 6×10 percet szoktam javasolni, melyekben egyéni eltérés lehetséges.
Gyerekeknek pedig napi 3×10 perc a javaslatom, ami szintén egyéni helyzetben módosulhat.