Bepillantást kaphatsz a gyermek légzéstréning egyik általam kifejlesztett gyakorlatába. 🤩

A gyakorlatok létrejöttét nagyon sok dilemmázás előzte meg, ugyanis az eredeti Buteyko módszer véleményem szerint kevés gyakorlatot ajánl a gyerekek számára, és azokat sem mondanám gyermekbarátnak így gyermekjóga-oktatói szemmel. 

Edzőként több évig tanítottam helyesen mozogni a vendégeimet. A nehézségeik mondhatni tipikusak voltak, de nem mindenkinél működött ugyanaz a magyarázat. Egy mozdulat tanítására tucatnyi különféle verziót találtam ki, hogy a mozogni vágyó biztonságosan és stabilan el tudja sajátítani a mozdulatokat. 

Egy jó gyakorlat több korosztálynak is könnyen érthetőjól skálázható, vagyis nehezíteni, és könnyíteni is lehet egyaránt, valamint tartalmazza a rugalmasság lehetőségét. Ez utóbbi azt jelenti, hogy könnyen egyénre lehet szabni apróbb kis módosításokkal, hogy minden gyerkőc élvezettel végezze.

Egy nagyon fontos szempont is motoszkált a fejemben: mozgásfejlesztő gyermekjóga-oktatóként látom, hogy mennyire szükségük lenne a mai gyerekeknek a speciális, idegrendszeri érést segítő mozgásokra. Ezért ez az elv is fellelhető némelyikben. Az edző szemem azt is látja, hogy a mai gyerekeknek miben kellene erősödniük, épp ezért olyan mozdulatokat is találhatsz, amik erősítő hatásúak. A durva izomláztól azonban egyáltalán nem kell tartani!

A húsgombóc és spagettire keresztelt gyakorlat fejleszti az idegrenszer vesztibuláris (egyensúlyi) rendszerét, ami a mai gyerekek leggyakoribb kihívása. Erősíti a nyak izmait, hiszen a gravitációnak ellentartva, emelten kell tartani a fejet. A húsgombóc hempergése közben pedig a törzsizmokat erősítjük. Az úszó spagetti erősíti a gerincfeszítő izmokat, és tulajdonképpen az egész hátsó izomláncot, ami segít korrigálni a hanyag tartást is. Az úszó mozdulatok (ellentétes kéz-láb mozgás) pedig megint csak az agyféltekék összehangolását segítik, fejlesztik a mozgás összerendezését, hiszen nem mindegy, hogy a mozdítani kívánt kéz és láb egyszerre tud-e mozdulni, vagy össze-vissza. A végén a hason fekvő póznak pedig az ellazulás és a légzés rendezése a célja. 

A gyakorlatok közben légzőgyakorlatot is alkalmazunk, és ha régebb óta követsz engem, akkor tudhatod, hogy miért is fontosak a légzés-visszatartások. 

Bár ez a gyakorlat publikus, mégis azt javaslom, hogy konzultáljunk, mielőtt elkezditek, hiszen lehet pár olyan állapot, amikor nem ajánlottak a lélegzet-visszatartások. És persze a mennyiség sem mindegy, hogy miből mennyit és hány kört. Ez az, amihez és amiért alapos felmérés szükséges.