A kontroll szünet, vagy bolt érték az egyik teszt a Buteyko módszerben, amit mérésre használunk.
Mit mérünk vele?
Megmutatja, hogy milyen a CO2 gázzal szembeni toleranciánk, vagyis a lélegzet-visszatartás során emelkedő CO2 szint mikor éri el a kritikus határt ahhoz, hogy az agyi légzőközpont először kiadja a levegővételi parancsot.
Ez a teszt jól szemléltetheti a mentális állóképességünket, leírhatja az idegrendszerünk állapotát is.
Ne csináld ha: kismamaként vagy súlyos betegként rövidebb légzés-visszatartás is probléma lehet, ilyenkor fordulj szakemberhez!
Kontroll szünet teszt lépései:
- készíts a kezedbe egy stoppert (a telefonodon is van ilyen 😊)
- helyezkedj el ülő helyzetben, a fejtetőddel nyújtózz meg felfelé, hogy helyes testtartással ülj
- egy normál KILÉGZÉST KÖVETŐEN fogd be az orrod, és tartsd vissza a levegőt- EZZEL EGYIDŐBEN INDUL A STOPPER
- fókuszálj a tested jelzéseire, hiszen a levegővételi inger első jelét kell elcsípned
- ezek lehetnek: a rekeszizom területén finom rángás, a mellkas területén nagyon finom feszülés, vagy a torok területe mozdul meg lágyan, vagy nyelési ingert is tapasztalhatsz
- abban a pillanatban, hogy ez az apró jel jelentkezik, állítsd le a stoppert engedd el az orrod, lélegezz be és megkaptad a kontroll szünet mérésed
- a mérés akkor volt jó, ha a légzés-visszatartás utáni belégzés is ugyanolyan lágy, nyugodt és csendes, mint ahogy előtte lélegeztél
Hogy mérd le profi módon a kontroll szüneted?
- mindig kilégzés után tartasd vissza a levegőt
- mindig be kell fognod az orrod
- a levegővételi inger legelső jelét keresd, ami lehet nagyon apró is
- reggel mérd, ébredés után
- ha nem tudod ébredés után mérni, akkor a mérés előtt várj 10 percet, amíg nyugalomban vagy
- itt nem az a feladat, hogy ki bírja tovább, nem kell liluló fejig menni! A tested legelső jelére figyelj
- végig tartsd csukva a szád, még a lélegzet-visszatartás utáni belégzéskor is!
Kontroll szünet mérés videó:
Önellenőrzés: ha a lélegzet-visszatartás után eltérő volt a légzésed, mint ahogy előtte lélegeztél, akkor valószínűleg nem jól mértél. Nem szabad nagyobb levegőt venned, ugyanolyan lassan és lágyan kell lélegezned, mint a visszatartást megelőzően.
Ne lepődj meg, ha elsőre túlmész a kontroll szünet értékeden! Elég sokat kell gyakorolni ahhoz, hogy ráérezz, és magabiztosan meg tudd állapítani a jelzés pillanatát. Ha nagyobb levegőt vettél, hangos és látványos volt, az jelzi, hogy nem álltál meg időben. Ha a testi ingerek azonosítási képessége (interocepció) gyengébben működik nálad, akkor nagyobb kihívás lehet az első jel megérzése.
Egy mérés nem mérés!
Ilyenkor tendenciákban gondokozunk, pl megnézünk 1 egész hetet, és az már árulkodhat a valós kontroll szünet értékünkről. A napi coaching részeként ezért is mérünk a tanfolyam során 4 hétig minden nap! Így biztosan mindenki magabiztosan fog tudni mérni, és láthatóvá válik a fejlődés íve, vagy akár az, hogy miért állt meg.
Kontroll szünet kiértékelése:
Dióhéjban 10 mp alatt, illetve körül elég nagy a baj, 20 mp alatt még elég sok tünet fennáll, ezért hívom úgy, hogy olyankor még mínuszban vagyunk. 20-25 fölött kezd érezhető lenni a javulás, 30 fölött jó, és 40 mp felett az ideális. De Buteyko professzornak és tanítványainak 180 mp volt a kontroll szünetük, tehát addig tudták kényelmesen visszatartani a levegőt.