Mi is az a nyelvfék, hol található?

A nyelvfék a nyelvünk alsó oldalán található kis kötőszöveti szalag, ami a nyelvet a szájfenékhez rögzíti. Felmerülhet a kérdés, hogy akkor ez mindenkinek van? Alap esetben ez mindenkinél megtalálható, azonban a hossza és a rugalmasság már kritikus kérdések. A rövid nyelvfék, vagy lenőtt nyelvfék (vagy rugalmatlan/vastag nyelvfék) mozgásában korlátozza a nyelvet, ezáltal különböző funkciói nem megfelelően működnek.

Nagyon kevesen ismerik ezt az összefüggést, de a nyelv az ún. fascialáncokon (kötőszöveti hálók) keresztül az egész testre hatással van. A talptól egészen a nyelvcsonton át a koponyáig fut az ún. “mély elülső vonal” nevű fascialánc. Ezért lehet az, hogy a nyelvfék milyensége hatással lehet a testtartásra és a légzésünk minőségére is.

Hasznos tudni, de a rövid nyelvfékkel gyakran jár együtt rövid ajak- vagy buccalis fék. A rövid ajakfék pl. rést hozhat létre a felső metszőfogak között. (diastema)

Milyen életszakaszokban és hogyan korlátoz- ha rövid a nyelvfék?

1. Már közvetlenül születés után, az anyatejes táplálás során okozhat nehézségeket. Ilyenkor a csecsemőre jellemző, hogy nagyon lassan eszik, ami nem hatékony, a súlya nehezen gyarapodik, vagy stagnál. Megfigyelhető, hogy nehezen megy neki a szopás, gyakran leválik a mellről, ami fokozhatja a levegőnyelést, ez pedig puffadáshoz, hasi diszkomfort érzethet, több síráshoz vezethet. A szoptatás folyamata az édesanyának fájdalmas, ilyenkor rendszerint sebek, irritáció keletkezik a mellbimbón, ami nehezíti a további táplálás, és fenyegeti a szoptatás hosszabbtávú sikerét.

A kisfiammal is ez volt a helyzet, ahogy fentebb leírtam. Már a kórházban megkérdeztem a csecsemős nővért, hogy nézzen rá a baba nyelvfékére, mert konstans problémáink voltak. A nővér nem talált problémát. A kisfiam 1 hónapos korában sikerült végre a sokadik laktációs tanácsadót kihívni magunkhoz, aki rögtön megállapította, hogy rövid a nyelvfék. Akkoriban én sem voltam úgy képben, mint most, annyit tudtam, hogy a rövid nyelvfék akadálya lehet a sikeres szoptatásnak. A saját esetünk egy ékes példája annak, hogy mennyire fontos, hogy hozzáértő szakember találjunk. 

Ebben az életkorban a legkönnyebb ennek a megoldása: egy apró csippentéssel, helyi érzéstelenítéssel megoldják, és folytatódhat a szoptatás. A kisfiamnál is így történt, de utána ismét meg kellett tanulnia szopizni. Ilyenkor már más mozgástartományba kerül a nyelv, amit újra meg kell tanulni irányítani, kontrollálni. 

Egy érdekesség, -ami a saját vizsgálati eredményeimből rajzolódott ki- hogy azoknál a gyerekeknél, babáknál, akiknek féloldali feszességük, ferde fejtartásuk volt, (köznyelvben: kifliztek) gyakran volt jelen a rövid nyelvfék is! Ugyanez az összefüggés rajzolódik ki az asszimmetrikus kúszás és a rövid nyelvfék között is. (Sokszor hallottam már szülőktől, hogy az asszimmetrikus kúszással nem kell foglalkozni, mert a mászás a lényeg. Amikor mozgást tanulunk, és végzünk, akkor nem csak az izmaink dolgoznak, hanem az idegrendszerünk is. Ha asszimmetrikus egy mozgás, amit sokat gyakorolunk, akkor az idegrendszerben annak a lenyomata fog fixálódni. Példa lehet erre is a kisfiam, aki a mai napig ha nagyritkán kúszni látom, ugyanúgy féloldalasan csinálja, pedig már 3,5 éves elmúlt, és szabályosan mászott… )

Nemzetközi kitekintés: Brazíliában már legalább 10 éve minden újszülőtt nyelvfékét kötelezően ellenőrzik. 

2.Hozzátáplálás, evés: A rágás folyamatában a nyelv nem mozog elég hatékonyan, így az étkezés lassabb lehet, nem olyan hatékony. Jelentkezhet az ellenkezője is: amikor egy gyermek túl gyorsan eszik, két falat után lenyeli a táplálékot. 

3.Szájlégzés: bármely életkorban bekövetkezhet a rövid nyelvfék okán. Amikor a nyelv nincs a szájpadláson, akkor a száj sokkal könnyebben kinyílik.

4.Beszédfejlődés: A rövid nyelvfék az artikulációt is nehezítheti, így a gyermek beszéde nehezen érthető. Sokszor van szükség artikulációs terápiára, ami nagyon nehezen használ csak. Ilyenkor érdemes gondolni a rövid nyelvfékre. Optimális esetben már a vizsgálaton leellenőrzi a logopédus a nyelvféket. 

Ilyenkor nem csak ránézésre kell vizsgálni, hanem funkciójában: különböző mozgások közben, és a helyes nyugalmi nyelvhelyzetben is. 

5.Nyelvlökéses nyelés gyerekkorban, felnőttkorban: ez a diszfunkcionális nyelés úgy fedezhető fel könnyen, ha nyelés közben figyeljük a gyermek ajkait, és száj körüli izmait. Amennyiben nyelés közben egy picit is bemozdul valamelyik, akkor ott valószínűleg nyelvlökéses nyelés áll fenn. Ennek felderítés speciális logopédus feladata, amit terápiával lehet kezelni 7-10 éves kor körültől. (az életkor nagyban logopédusfüggő, van aki 10 éves kor alatt nem is kezdi el)

Ebben az állapotban a rövid nyelvfék akadályozza a nyelv mozgását, és a helyes nyelés nem tud megvalósulni. Tehát a terápia megkezdése előtt kulcsfontosságú a nyelvfék ellenőrzése! A nálam járt szájlégző/ rossz légzési mintát használó gyerekek kb 80%-nak van nyelvlökéses nyelése is, és szint 100%-ban fogászati eltérésük is!

6.Kamaszkor és felnőttkor- fogszabályozás: A nyelvlökéses nyelés (5. pontban) elváltozást okozhat a fogazatban, méghozzá a felső metszőfogaknak ütközve -minden nyelés során- kitolja azokat. Köznyelvben “kapafognak”, “nyuszifognak” is hívják. Elképzelhető olyan is, amikor nem csak a felső metszőket tolja ki, hanem két fogsort is “megnyitja”, un. nyitott harapást hoz létre. Ha ilyet látunk, akkor a megoldási sorrendben ELSŐDLEGES! a nyelvlökéses nyelés helyreállítása, és utána jöhet a fogszabályozás. Számtalan esetben panaszkodtak a klienseim, hogy már a 2. fogszabályozáson vannak túl, ami rövidebb idő után újra visszarendeződött. 

Ennek okai: rosszul működő funkciók (pl. légzés, nyelés) és a myofunkciók (arcizmok megfelelő) működésének visszaállítása! Hiszen az izomerők tolták ide-oda a csontokat és fogakat. Ha a rossz irányú erőhatásokkal nem foglalkozunk, azok továbbra is hatnak a helyreállított fogazatra, és idővel újra összetorlódnak. 

7.Fogcsikorgatás, alvási apnoé, horkolás. Ezekkel akár bármely életkorban találkozhatunk, és akár a rövid nyelvfék is lehet az egyik fontos ok. Amikor a nyelv nincs a helyén, akkor csökken a garatizmok izomtónusa, fokozódik az apnoé kockázat.

8.Rágóízületi fájdalmak, TMI problémák, fogszorítás, fejfájás. A cikk elején írtam, hogy a nyelv fascialánc részeként az egész testtel összeköttetésben áll. Amennyiben rövid a nyelvfék, úgy testszerte tapasztalható kötöttség, feszülés, rágóízületi fájdalom, kattogás. 

9.Mozgásminőség, sport. A rövid nyelvfék okán gyakran nem valósul meg a helyes nyelvpozíció, ami csökkenti az egyensúlyérzéket, nehezebben mennek az egyensúlyozó gyakorlatok. A helyes nyelvpozíció támogatja az optimális testtartást, és kutatásokkal bizonyítottan még az erősportokban is segít az erőkifejtésben. A rövid nyelvfék okán a feszülések, vagy ízületi mobilitások felborulása maga után hozhatja a rosszabb mozgásminőséget, ami pedig növeli a sérülések kockázatát. Tehát a sportban szó szerint is le tud fékezni a nyelvfék! Már amennyiben rövid, és nem jól funkcionál.

ESETTANULMÁNY

2024 tavaszán járt nálam egy hölgy a Buteyko légzéstréningen, aki jelezte, hogy sikertelen fogszabályozáson van túl többek között. A tanfolyamokon fontos szerepet kap a nyelv működése, így mindenkinél leellenőriztük a működést. Neki nem ment könnyen a helyes nyelvpozíció, valami olyasmit mondott, hogy “fura érzés, mikor a helyén van”. Ez számomra egyet jelentett: nem ott szokott lenni! Több különböző módon próbáltam segíteni, hogy minél jobban ráérezzen, és végül a mentolos rágó lett a leghatásosabb módszer az ő esetében. 

2025 tavaszán (amikor írom ezt a bejegyzést) rám írt, hogy elment, és megnézette a nyelvfékét, amit fel is vágtak. Küldött képeket is, amikre engedélyt kaptam, hogy megosszam veled. Döbbenet a változás. Az előtte is utána képek megmutatják, hogy szinte azonnal mekkora a változás.

Szinte azonnal beszámolt a következő három változásról:

  1. Javult az alvásminősége, mélyebben alszik azóta.
  2. Már egy jóideje jelenlévő nyirokpangás a kulcscsontjánál elkezdett fellazulni és csökkenni, holott tornára, masszázsra nem reagált korábban.
  3. Jobban mennek neki az egyensúlygyakorlatok.

Rövid nyelvfék megoldási lehetőségei:

Szakképzett logopédus el tudja dönteni, hogy a nyelvfék kissé rugalmatlan, de nyújtható logopédiai gyakorlatokkal. Amennyiben nyújtható, mobilizálható, akkor ezek a speciális gyakorlatok segítenek. Azonban ha pár hónap nem hoz fejlődést, akkor szükséges lehet a műtét. 

Általában kétféleképpen történhet a nyelvfék felszabadítás: szikével vagy lézerrel. A nemzetközi szakemberek inkább a lézeres módszert preferálják, azonban érdemes egy másik véleménynek is hangot adnom. Hevesi Gabriella, sokat tapasztalt logopédus-nyelésterapeuta kolléganőm szerint a lézer sokszor tud pontatlan lenni, nem elég nagy a vágás, ami miatt szükség lehet egy következő beavatkozásra. Így érdemes a beavatkozási formáknál ezt mérlegelni.

Ami azonban közös- bármilyen eszközzel történik a beavatkozás- az az előkészítés majd rehabilitáció. Azt látom, hogy külföldön már oszteopata által irányított nyelvfék műtét is létezik, amikor az egészt testet egy egységként tekintik. Szintén fontosnak tartják nemzetközi téren a nyelv előkészítését, erősítését myofunkcionális gyakorlatokkal. Mivel a rövid nyelvfék feszülést hoz létre a fasciahálóban, így hasznos lehet a craniosacrális terápia is az előkészítés során, majd a rehabilitáció alatt is. Gabi kolléganőm szerint már a műtét után 4-5 nappal el kell kezdeni tornáztatni a nyelvet, hogy a hegszövet megfelelően gyógyuljon, és rugalmas legyen. Emellett pedig meg kell tanulni egy új mozgástartományban mozogni a nyelvvel, ami érinti az artikulációt, nyelést és a nyugalmi nyelvhelyzetet is. 

A rövid nyelvfék tehát számos területen tud lefékezni, hátráltatni. Ha a fenti tüneteket olvasva végre megvilágosodtál, akkor mindenképpen a komplex terápiás megoldást kered.

Kiváló kollégáim és én azon dolgozunk egy csapatként, hogy minden hozzánk forduló holisztikus és egészségfókuszú megoldást kapjon, méghozzá maradandóan.

Ha ebben segítséget szeretnél kérni, vedd fel velem a kapcsolatot.

Érdekel a légzés, szívesen hallgatnál ingyenes anyagokat? Akkor az alábbi 1,5 órás Podcast egy remek kiindulási alap lehet.